Suat Hayri AKA, Müsteşar

1960 yılında Tatvan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi, Denizcilik Yüksek Okulu- Güverte Bölümünde lisans eğitimini 1982 yılında tamamladı.1989 ve 1990 yılları arasında İsveçte bulunan WMU-Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde Liman ve Denizcilik İdaresi alanında yüksek lisansını tamamladı.

Meslek yaşamına D.B. Deniz Nakliyatı T.A.Ş.’de gemilerinde Kaptan olarak başlayan Suat Hayri Aka, kamudaki görevinden 1991 yılında ayrılarak 2006 yılına kadar özel sektörde armatörlük, brokerlik, uluslararası deniz taşımacılığı, deniz sigortaları,  gemi alım-satımı, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, gemi inşaatı ile gemi kurtarma vb. mühendislik hizmetleri başta olmak üzere çeşitli deniz ticareti branşlarında faaliyet gösteren şirketlerde yönetici olarak görev yaptı.

1994 yılından itibaren 12 yıl boyunca İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinde Gemi İşletmeciliği ve Deniz Ekonomisi derslerini vererek Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2006 yılında Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atandı ve bu görevini Haziran 2014’e kadar sürdürdü.

2006-2014 döneminde Müsteşar Yardımcısı olarak Havacılık, Denizcilik Sektörleri ve ilgili kurumları ( Denizcilik 2012 den itibaren ) ile Bakanlığın Dış İlişkileri ve AB uyum ve müzakereleri konularından sorumlu ve AB Daimi Temas Noktası olarak görev yaptı. AB Mali Yardımlarının Yönetildiği IPA Ulaştırma Operasyonel Programı Başkanlığı yaptı. 

Bu görevlerine ilaveten İzmir EXPO 2020 Projesinde Bakanlık Temsilcisi olarak Yönlendirme ve İcra Kurullarında görev aldı. Uluslararası Ulaştırma Forum ITF Transport Management Board da Bakanlık temsilcisi olarak görev yaptı. 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında yürütülen uluslararası müzakerelerde Ulaştırma Bakanlığı temsilciliği ve İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu Üyeliği

IMO - Hong Kong Gemi Geri Dönüşümü Konvansiyonu Diplomatik Konferansı Başkan Yardımcılığı ve Türk Delegasyonu Başkanlığı (Mayıs 2009)

AB Komisyonu ile Sivil Havacılık Yatay Anlaşmasının müzakere heyetine başkanlık ve anlaşmanın parafe edilmesi,

Rusya Federasyonu ile ülkemiz arasında yapılan Samsun / Kavkas Trens Ferry Anlaşması ile Ukrayna ile imzalanan Tren Ferry Anlaşmaları müzakere heyeti başkanlığı

Ülkemiz ile Hollanda hükümetleri ve Denizcilik Sektörleri arasında yürütülen Türk Koster Filosunun Yenilenmesi için Finansman Temini görüşmelerinin yürütülmesi görevlerinde bulundu.

Haziran 2014 – Ocak 2016 döneminde Bakanlık Müşaviri olarak görev yapmakta iken Ocak 2016 da tekrar Müsteşar Yardımcısı V. olarak olarak görevlendirildi.

Evli 2 çocuklu olup ileri düzeyde İngilizce bilmektedir. 

Isveç - World Maritime University tarafından 2015 yılı Seçkin Mezunlar Onursal Ödülüne layık görüldü.