Karabük-Zonguldak demiryolu hattı açıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Irmak-Karabük-Zonguldak Demiryolu Hattı Rehabilitasyonu ve Sinyalizasyonu Projesi`ne Avrupa Birliğinin (AB) yaklaşık 550 milyon lira destek verdiğini söyledi.
Tarih: 26/04/2016

Bakan Yıldırım, projenin Karabük-Zonguldak kesimi açılış töreninde, "bereket diyarı" Karabük'e hayırlı bir iş için geldiklerini belirtti.

Karabük-Zonguldak tren hattının yenilenerek, tekrar hizmete alındığını ifade eden Yıldırım, hattın ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş başına geldiğinde kendilerine "Demiryollarının bu hali Türkiye'ye yakışmıyor, burayı yenileyelim" dediğini anlatan Yıldırım, tüm hatların yüzde 80'inin yenilediğini bildirdi.

Yıldırım, söz konusu projeye AB'nin yaklaşık 550 milyon lira destek verdiğini dile getirerek, "AB ve Türkiye'nin tam üyelik yolunda kararlı adımlarla ilerleyen ülkemizin en somut, en anlamlı projelerinden birini, demir-çeliğin ve sanayinin başkenti Karabük ve Zonguldak arasında gerçekleştirdik. Bunun için AB'ye ve AB Türkiye Delegasyonuna teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Bakan Yıldırım, konuşmaların ardından hattaki ilk trenin hareket startını verdi.